Programi
ZELENI SOCIJALNI RAD
Zeleni socijalni rad, naziv je novije grane socijalnog rada koja je nastala kroz proteklih 10-ak godina. Ima u cilju osigurati boljitak zajednice i pojedinaca putem ekološke osviještenosti u kontekstu suživota s našim okolišem te održivih odnosa. Prirodne katastrofe jedan su od uzroka siromaštva i beskućništva te zagađeni okoliš i neprirodno okruženje znatno narušavaju kvalitetu života pojedinca pa tako i same zajednice. Uvidjeli smo važnost ove grane te pokrenuli program Zeleni socijalni rad.
Kroz program sudjelujemo na raznim predavanjima, akcijama i konferencijama o održivim i ekološkim navikama, izrađujemo kante za recikliranje na fakultetu, prikupljamo boce te novčana sredstva prosljeđujemo za projekt Preko udruge – jedni za druge, izrađujemo i dijelimo platnene torbe te organiziramo tribine i radionice za studente.
ALTERNATIVNI NAČINI UČENJA
Tijekom akademske godine, udruga Socius nastoji na mjesečnoj razini provoditi dodatne edukacije te aktivnosti za stjecanje novih znanja i vještina. Program se bazira na alternativnim načinima učenja kroz direktan rad i pristup različitim ustanovama i korisnicima, potpuno isključujući uobičajene načine učenja ex cathedra u predavaonici. Omogućavajući studentima doticaj s različitom vrstom posla, različitim načinima rada, različitom populacijom korisnika potičemo veću motivaciju i izbor to jest opredjeljenje za granu i dio socijalnog rada kojim će se jednog dana kao stručnjaci baviti. Alternativnim načinima učenja potičemo direktno sudjelovanje studenata u procesu učenja i širimo horizonte u novim pravcima te pružamo priliku za njihov rast i razvoj.
reSoc
Udruga Socius provodi program ReSoc, koji se prethodno tradicionalno provodio tijekom djelovanja Društva studenata socijalnog rada. Naziv programa označava spoj rekreacije i socijalizacije. Glavna svrha provedbe aktivnosti u ReSoc-u je druženje studenata socijalnog rada kroz rekreaciju u prirodi čime se potiče zdrav način života. Pravni fakultet, a time i Studijski centar socijalnog rada nema redovan oblik nastave tjelesnog stoga ove aktivnosti imaju vrlu bitnu ulogu u aktiviranju studenata socijalnog rada u fizičkim aktivnostima.¸
Druženja i planirane aktivnosti provode se kroz šetnje na Sljeme i Grmošćicu te organiziranjem aktivnosti na Maksimiru i Bundeku, ali i ostalim dijelovima unutar i izvan Zagreba. Ova aktivnost zamišljena je kao odmak od svakodnevnih studentskih aktivnosti i obveza uz boravak i druženje u prirodi kroz različite igre i okupljanja.
ZAMISLI
Program Zamisli osmišljen je kao cjelogodišnji program tijekom kojeg studenti samostalno mogu organizirati i financirati razna događanja, akcije, humanitarne akcije, obilježavanje svjetskih dana i blagdana te aktivnosti koje smatraju u datom trenutku potrebnima i poželjnima. Ovim programom nastoji se poticati studente na iznošenje vlastitih inicijativa, ispunjavanje osobnih aspiracija, direktno sudjelovanje u životu akademske i lokalne zajednice i razvoj aktivizma.
Program pridonosi razvoju osjećaja osobne odgovornosti i želje za promjenom na koju studenti više ne moraju čekati – mogu je inicirati sami! Uz financijsku i organizacijsku pomoć udruge Socius, studentima se pruža mogućnost vlastitog djelovanja i aktivizma.